Autor:
ESA

Eesti arendab ainulaadset instrumenti Komeedipüüduri missiooni jaoks

Euroopa ja Jaapani Kosmoseagentuuri koostööprojekt Komeedipüüdur (Comet Interceptor) on Eesti jaoks esimene süvakosmose missioon, mis stardib aastal 2029. Missiooni eesmärk on esimest korda ajaloos külastada kas Päikesesüsteemi äärealadelt või teisest planeedisüsteemist pärit taevakeha ning sellest kiirel möödalennul mitme iseseisva sondiga samal ajal võimalikult palju andmeid koguda. 

Image
OPIC avakoosolek 25. jaanuaril 2024 Tartus: Mihkel Pajusalu, Merli Pärl ja Sten Salumets Tartu Ülikoolist; Pätris Halapuu, Jaan Viru, and Erik Kõiv CrystalSpace´st ning Euroopa Kosmoseagentuuri esindajad Theo Ridder and Jeremie Capoulade.

Tartu observatooriumi teadlased ja insenerid arendavad eelnimetatud missiooni üht missiooni põhiinstrumenti – optilist periskoopkaamerat OPIC. Instrumendi abil püütakse pildil komeedi tuum koos seda ümbritseva gaasi- ja tolmukeskkonnaga. 

Kõik see on võimalik tänu Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) programmile Prodex (Programme for the Development of scientific Experiments), mis võimaldab teadusasutustel ja ettevõtetel osaleda ESA missioonide jaoks teaduslike instrumentide arendamises ja ehitamises. 

Sama programmi kaudu alustas 2024. aasta alguses instrumendi OPIC kallal tööd ka Eesti ettevõte Crystalspace. „CrystalSpace’i kaasamisega on OPICu konsortsium lõpuks valmis ja meie töö instrumendi lennumudeli kallal saab alata. See projekt võimaldab meil tugevdada Eesti kosmosevaldkonda, luues aluse tulevaseks aktiivsemaks osalemiseks kosmosetegevustes,“ kommenteeris OPIC instrumendi juhtivteadlane, Tartu Ülikooli kosmosetehnoloogia kaasprofessor Mihkel Pajusalu.


Loe pikemat pressiteadet.
Jan Pisek

Jan Pisek: kasutan kliimamõjude uurimiseks okaste 3D-mudeleid

False colour photo

Tartu observatoorium aitab arendada Ukraina metsade ja veekogude seire meetodeid

Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd